Eltek Flatpack2 24V 48KW DC Power System With Smartpack2 Flatpack2 24/1800HE
Beijing Ding Ding Future Technology Co.Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Eltek
Model Number : flatpack2 24V DC power system
Certification : CE.UL
Place of Origin : CN
MOQ : 1
Payment Terms : L/C,T/T
Supply Ability : 400 sets /month
Delivery Time : 12 weeks
Packaging Details : wooden cartons
Brand : Eltek
Produft name : flatpack2 24V DC power system
Protection level : SPD , LLVD. BLVD
Input current : 2000 ADC
Input voltage AC : 85 - 300 VAC
Input voltage DC : 85 - 300 VDC
Max input AC Voltage : 300 VAC
Max input DC Voltage : 300 VDC
Mains configuration : 230/400VAC 3 phase (Y);230VAC 3 phase (Δ)
Current (maximum) : 2000 ADC
Max voltage : 28,8 VDC
Max power : Max voltage
Contact Now
Eltek Flatpack2 24V 48KW DC power system with Smartpack2 and Flatpack2 24/1800HEEltek Flatpack2 24V 48KW DC Power System With Smartpack2 Flatpack2 24/1800HE
Eltek Flatpack2 24V 48KW DC power system with Smartpack2 and Flatpack2 24/1800HE
Flatpack2 24V/48kW DC power system
The Flatpack2 24V 48kW has been specifically designed to meet the demand for higher density and more compact power solutions for marine applications worldwide. It is suitable for applications needing an expandable, easily serviceable and reliable power supply, fitting within aminimal space. The modular concept of the Flatpack2 systems makes it easy to scale the Flatpack2 24V/48kW to fit specific power needs from 4 to 48kW. A system with unused rectifier positions can be expanded later simply by adding more rectifiers. The power system is monitored by Smartpack 2 controller which has all the functionality required for present and future applications. It contains 6U of PRs (power rack) which can house 24 Flatpack2 rectifier modules.
Key features
l DNV / ABS approved (pending)
l Scalable
l Hot swappable modular rectifier units
l High efficiency
l Digital controllers
l Heat management
l Unique connection
l Ingress protection up to IP43
Parameters :
Input
Current (maximum) 2000 ADC
Voltage AC (operating range) 85 - 300 VAC
Voltage DC (operating range) 85 - 300 VDC
Max input AC Voltage 300 VAC
Max input DC Voltage 300 VDC
DC output
Voltage (adjustable range) 21,7 - 28,8 VDC
Max voltage 28,8 VDC
Max power 48 kW
Battery distribution
Breaker positions up to 1
Breaker rating up to 1200A
DC load distribution
Breaker positions up to 2
Breaker rating up to 1200A
LVLD No
Related Products :
Eltek Flatpack2 24V 48KW DC Power System With Smartpack2 Flatpack2 24/1800HEEltek Flatpack2 24V 48KW DC Power System With Smartpack2 Flatpack2 24/1800HE
Solutions
FAQ :
1.How do you manage and control product quality?
2.Is there a minimum quantity for an order?
3.Can you give me a brief introduction to your company?
4.What are the unique advantages of your company?
5.Can I request samples and know the sample price?
Product Tags:
Eltek Flatpack2 24V 48KW
eltek dc power systems With Smartpack2
24V 48KW DC power system
Quality Eltek Flatpack2 24V 48KW DC Power System With Smartpack2 Flatpack2 24/1800HE for sale
Eltek Flatpack2 24V 48KW DC Power System With Smartpack2 Flatpack2 24/1800HE Images