Customized 48Vdc 2000A 96KW 2*3ph 208V SPD BD with Flatpack2 48/3000HE
Beijing Ding Ding Future Technology Co.Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Customized
Model Number : FP2 48Vdc 2000A 96KW 2*3ph 208V SPD BD
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : L/C,T/T,Western Union
Supply Ability : 1000 pcs per month
Delivery Time : 5-10 week
Packaging Details : cartons
Brand : Custom Made
Product Name : 48V 2000A big plant
Type : Telecom Power
Cabinet size : H2000*W600*D650mm
System capacity : 48V 96KW
Contact Now
This power cabinet, measuring H2000W600D650mm, comes with a front door and an IP20 enclosure, effectively blocking solid objects over 12mm to protect internal components. It supports 2-way 3-phase 208Vac (3L+N+PE) input, paired with 2 ABB C200/3P MCCB main breakers and 2 ABB TYPE 2 SPDs for enhanced electrical safety. Boasting 32 slots for 3KW rectifier modules, it includes 32 Flatpack2 48/3000HE units for stable high-load power output. Equipped with a Smartpack2 controller, a 10m battery temperature sensor, and LVBD, it ensures system stability. Battery output uses copper bars for efficient conductivity. The 3 DC panels feature ABB MCBs: Panel 1 (1020A/1P, 540A/1P); Panel 2 (540A/1P, 1063A/1P); Panel 3 (1080A, 5125A), adapting flexibly to various loads.​
Specification
Product name
Configuration
48V 2000A big
plant
Cabinet size: H2000*W600*D650mm (Included
front door, IP20 cabinet ,2*3ph 208Vac
(3L+N+PE),Input Mains breaker (ABB):
2*C200/3P MCCB with 2 * TYPE 2 SPD (ABB)
Max 32 slots for 3KW rectifeir module ,including
32 pcs Flatpack2 48/3000HE (241119.105)
Smartpack2 controller, 10m battery temperature
sensor , LVBD
Battery output cooper bar
DC panel 1 load MCB (ABB): 10*20A/1P,
5*40A/1P
DC panel 2 load MCB( ABB):5*40A/1P,
10*63A/1P
DC panel 3 load MCB (ABB): 10*80A,5*125A
Solutions
FAQ :
1. How do you control the quality?
2. What is your minimum order quantity?
3. Can you introduce your company?
4. What are the advantages of your company?
5. Can i send samples?Report it to me along with the price?
6. How do your company deal with the problem on quality?
7 What about the quality ?
8 How many months for guarantee ?
A: 1 year quality guarantee
9 How to deal with any inferior -quality goods ?
Product Tags:
48Vdc telecom power system with warranty
2000A SPD BD power system
96KW Flatpack2 telecom power supply
Quality Customized 48Vdc 2000A 96KW 2*3ph 208V SPD BD with Flatpack2 48/3000HE for sale
Customized 48Vdc 2000A 96KW 2*3ph 208V SPD BD with Flatpack2 48/3000HE Images